עוד מידע

אישור צוואה על ידי נוטריון

אישור צוואה על ידי נוטריון

אישור צוואה – התהליך וכיצד נכון לחתום על צוואה

לאחר פטירת האדם צריכים קרוביו לטפל בנושאים רבים ואחד מהם הוא אישור של הצוואה שנכתבה על ידי הנפטר. אמנם זוהי תקופה רגישה של אבל אך אין להתמהמה עם הנושא ולעכב אותו אלא לפעול במהירות כדי לממש את הצוואה. במקרה שהנפטר מנהל חשבון בנק משותף עם אדם נוסף או שישנו ייפוי כוח לחשבון, אפשר יהיה להגיע אליו ולבצע פעולות שונות, אך אם החשבון שלו היה רק על שמו אי אפשר יהיה לגשת אליו. הנושא מורכב מאד ולכן ריכזנו בכתבה את כל מה שחשוב לדעת על אישור צוואה.

למידע נוסף לחצו כאן

 

בקשה לצו קיום צוואה

גם אם הנפטר השאיר אחריו צוואה יהיה על קרוביו להתחיל בהליך של קיומה. לשם כך יש להגיש בקשה באופן דיגיטלי או פיזי לאחר מילוי הטופס המיועד. את הטופס יש להגיש לרשם לענייני ירושה במחוז האחרון בו היה רשום הנפטר. במקרים בהם הופקדה מראש צוואה אצל רשם הירושות היא תועבר ליורשים. את הגשת הבקשה לצו אפשר להגיש כאשר בידי המגיש יש את הצוואה המקורית או כשהיא נמצאת אצל הרשם או כשיש בידי המגיש העתק שלה עם החלטה של בית משפט לענייני צוואה שהתירה את הוכחת ההעתק.

כדי לקבל אישור עשיית צוואה יש לצרף לבקשה גם העתק של תעודת פטירה והעתק של הצוואה המקורית. אם ישנם יורשים שנפטרו יש לצרף גם את תעודות הפטירה שלהם ואם ישנם יורשים שמוותרים על חלקם יש לצרף תצהיר חתום מקורי. לצד כל אלה יש לבצע תשלום אגרה.

אישור צוואה נוטריוני

על מנת לאשר את הצוואה עליה להיות חוקית. דרך אחת לעשות זאת היא לחתום על הצוואה בפני נוטריון. כל אדם רשאי לכתוב את צוואתו בכל דרך שיבחר כאשר אישור צוואה על ידי נוטריון מאפשרת לו לשמור על סודיות בדבר קיומה וכן היא תהיה חזקה יותר מצוואות אחרות. לא פעם מגיע מצב של סכסוך או אי הסכמה עם הצוואה והיורשים או מי שחושבים עצמם כיורשים פועלים כדי לשנות את החלטתו של האדם לאחר מותו. במקרה של אישור צוואה נוטריוני המשקל הראייתי שלה גדול יותר מצוואה רגילה.

כאשר נוטריון מאשר את הצוואה הדבר שקול להחלטת בית המשפט לתת לה תוקף ועל כן יש לממש אותה גם אם קרובי המשפחה או מישהו אחר חושבים כי יכול להיות להם דבר בהחלטה. כאשר נוטריון מעורב בכתיבה של הצוואה ברוב המקרים יהיה לה תוקף חזק יותר מאשר לכתיבה ללא אישורו. אישור צווה נוטריון נעשית בנוכחותו ולאחר שהוא ראה כי כותב הצוואה נמצא במצב שהוא יכול לקבל החלטות ולחתום על הצוואה.

אישור עשיית צוואה

אין זה מספיק לחתום על צוואה בנוכחותו של נוטריון אלא יש להוציא אישור עשיית צוואה. האישור נועד לתת תוקף לצוואה ולשם כך יש לחתום על טופס ולציין את שכר הטרחה אותו גבה הנוטריון ופרטים נוספים על פי המצוין בו. כמו כן, יש לדאוג לצילום תעודת הנוטריון כאשר את הטופס הנדרש ניתן להוריד באופן מקוון ולמלא אותו גם באופן עצמאי.

שלחו לנו וואטסאפ