שירות נוטריוני מקצועי, אמין ומהיר

מה זה ייפוי כוח מתמשך

הרצון לערוך ייפוי כוח מתמשך מעלה לא מעט שאלות: האם כדאי לערוך יפוי כוח מתמשך? מה זה "ייפוי כוח מתמשך"? מה אפשר לעשות עם ייפוי כזה? אפשר לאחר מכן לבטל אותו? ייפוי כוח מתמשך כמה עולה?

חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות ותקנות הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (יייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לאפוטרופוס ומסמך הבעת רצון), תשע"ז-2019 מעגנות את כל ההוראות בתחום זה.

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך שמאפשר לכל אדם לתכנן את עתידו, בשלב בו הוא בעל יכולת לקבל החלטות. אתה יכול לקבוע כעת, כשאתה בריא מבחינה מנטלית ומסוגל לקבל החלטות באופן עצמאי, לתכנן את העתיד שלך בעתיד כאשר לא תהיה מסוגל לקבל החלטות או לנהל את ענייניך מבחינות מסוימות.

אתה יכול באמצעות הגשת ייפוי הכוח המתמשך לייפות אדם או מספר אנשים שמהימנים עליך, ואלו יפעלו בשמך ועבורך, בתחומים שונים בחייך שאתה תבחר, עם הוראות ספציפיות שכבר תוכל לציין זאת בכתב באותו מסמך. אתה יכול להגביל את סמכויותיו של מיופה הכוח, ואתה יכול גם לשנות את הוראותיו בעתיד, אם תראה לנכון. תוכל לבחור בן משפחה כמו בן, בת, או כל בן משפחה אחר או איש מקצוע עליו אתה סומך.

כיצד מוודאים פיקוח על מיופה כוח ביפוי הכוח המתמשך?

הפיקוח על התהליך כולו ועל מיופה הכוח נעשה במספר מישורים:

  • ייפוי הכוח נערך ומאושר על ידי עורך דין שעבר הכשרה מיוחדת של האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך, ושקיבל הסמכה מיוחדת לכך. הכשרה מתבצעת על ידי האפוטרופוס הכללי בשיתוף עם לשכת עורכי הדין בישראל.
  • ייפוי הכוח המתמשך מופקד ע"י עוה"ד אצל האפוטרופוס הכללי שמנהל מאגר הפקדות של ייפויי כוח מתמשכים.
  • האפוטרופוס הכללי מטעם המדינה שולח אליך, כממנה, תזכורות על קיומו של ייפוי כוח מתמשך וגם הודעות שונות כדי לוודא שייפוי הכוח עדיין משקף את רצונותיך.
  • אתה יכול למנות מספר אנשים שיהיו מיודעים ובמקרה כזה מיופה הכוח יצטרך ליידע את אותם מיודעים על כניסת ייפוי הכוח לתוקף וגם על הפעולות שיבצע מיופה הכוח .
  • מיופה הכוח צריך למסור לאפוטרופוס הכללי הצהרה לפיה התקיימו התנאים לכניסת ייפוי הכוח לתוקף, וזאת בהתאם לתנאים שאתה, הממנה, קובע.

ישנם מנגנונים נוספים שמוודאים פיקוח מלא על התנהלות מיופה הכוח בשימוש בייפוי הכוח המתמשך, ואוכל להבהיר ולפרט בשיחה עימי.

העניינים שניתן לכלול בייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך יכול לעסוק בשלושה עניינים עיקריים:

  • עניינים רכושניים: אפשר לפרט במסמך סמכויות לקבל החלטות וגם לבצע פעולות הנוגעות לרכוש- בית, חשבונות בנק, ניהול עסק ועוד.
  • עניינים רפואיים: סמכויות לקבל החלטות על טיפול או אשפוז רפואי או פסיכיאטרי.
  • עניינים אישיים: סמכויות לקבל החלטות ולבצע פעולות שונות כגון סיפוק צרכים יומיומיים- קניית מזון וביגוד, חיי חברה , דאגה וליווי לבית קולנוע, הצגות, ודאגה להתנהלות חברתית וכל התנהלות כפי שאתה רגיל להתנהל כיום או בכל צורה שתבחר.

ביטול ייפוי כוח מתמשך

ייפוי הכוח המתמשך תקף עד שמבטלים אתו או עד שהוא פוקע.

ביטול: ייפוי הכוח תקף עד שאתה מחליט לבטלו או לערוך ייפוי כוח חדש תחתיו. מודיעים על כך למיופה הכוח ולאפוטרופוס הכללי. הסייג לכך שאתה לא נתת הוראה בייפוי הכוח המתמשך לפיה אתה לא תוכל לבטל אותו בעתיד (במקרה כזה תוכל עדיין לבטל על ידי פניה לבית המשפט. אפרט עוד בעניין בשיחה עימי).

פקיעת תוקף: המסמך יפקע אם קבעת מועד מסוים בו הוא יפקע, או באם מיופה הכוח יודיע בעתיד שהוא לא מעוניין לשמש בתפקיד, או בפטירת הממנה, או באם מיופה הכוח אינו כשיר עוד לשמש בתפקיד זה.

כמה עולה ייפוי כוח מתמשך?

רוצה לדעת כמה עולה להכין ייפוי כוח מתמשך? מבקש להבין מהו מחיר מומלץ ייפוי כוח מתמשך ובכן, אין עבור ייפוי כוח מתמשך עלות קבועה בחוק, ולכן  אין עבור ייפוי כח מתמשך מחיר אחיד  בין עורכי הדין שהוכשרו לכך.  אי לכך, כל עורך דין קובע עבור ייפוי כח מתמשך עלויות שונות לפי שיקוילו ובחירתו.

כמו כן, תעריף יפוי כח מתמשך לא אחת מושפע ממורכבות המקרה, מספר המפגשים הנדרש, משך הטיפול בנושא, ובאם הוא עוסק בנושא אחד או יותר. מחיר ייפוי כוח מתמשך גם יכול לעלות אם יש צורך בניסוח של הנחיות מקדימות וכו'.

מעבר לכך, גם ניסיון וותק של עורך הדין ומומחיותו בתחום יכולים להשפיע על כמה עולה להכין ייפוי כח מתמשך. ככל שעורך הדין מנוסה יותר בתחום ייפוי כוח מתמשך, כך סביר להניח שהוא יגבה שכר טרחה גבוה יותר, ותהיה עלות ייפוי כוח מתמשך יותר גבוהה. מצד שני, יש לזכור כי ניסיון עורך הדין בא לידי ביטוי בידע מעמיק בתחום, יכולת להתמודד עם מקרים מורכבים, והיכרות עם הפסיקה והחוקים הרלוונטיים.

בכל מקרה, בדרך כלל מחיר יפוי כח מתמשך נע בטווח של עד שמונת אלפים ₪, כאשר במשרדנו נוהגים לגבות סך של 5000 ש"ח בצירוף מע"מ עבור התהליך כולו.

לעריכה מקצועית של ייפוי כוח מתמשך עבור מחיר כדאי ולקבלת עוד מידע מקצועי בנושא, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרד עו"ד ונוטריון רוני הראלי בטלפון 03-6935290

לקבלת הצעת מחיר משתלמת
השאר פרטים

דילוג לתוכן