שירות נוטריוני מקצועי, אמין ומהיר

פשיטת רגל של חברה

פשיטת רגל של חברה – מה המשמעות? המונח פשיטת רגל של חברה עשוי להטעות, שכן הליך זה אינו חל על חברות בע"מ. יחד עם זאת, במקרים מסוימים עשויה להתקיים הרמת מסך המחייבת את בעלי החברה לשאת באחריות כלכלית לחובות, וכך אנשים פרטיים שהיו הבעלים עלולים למצוא את עצמם פונים להליכי פשיטת רגל מול בית המשפט וההוצאה לפועל.

למעשה, עצם ההגדרה של חברה בע"מ, כלומר בעירבון מוגבל, משמעה כי החברה עומדת בפני עצמה בתור ישרות משפטית אשר עליה חלות חובות וכן קיימות זכויות כפי שיש לאנשים. מאידך, קיימת חציצה משפטית בין זכויות וחובות אלו לבין בעלי החברה, כך שהם אינם נושאים באופן אישי באחריות הכלכלית למצבה. במילים אחרות, אם חברה נקלעת לחובות ולמשבר חמור, המגיע עד כדי פירוק וכינוס נכסים, מדובר בנכסי החברה בלבד ולא בנכסים פרטיים של בעליה כמו דירות, רכבים וחשבונות בנק פרטיים.  לכן, כאשר מדברים על פשיטת רגל חברה מדובר למעשה בתהליך של פירוק חברות המתקיים עקב חדלות פירעון ובנסיבות נוספות שאינן בהכרח משבריות או כלכליות.

מתי עלול להתקיים צורך בפשיטת רגל כאמור, ישנם מצבים שבהם למרות האמור לעיל ימצאו את עצמם בעלי חברות עומדים בפני הליכי פשיטת רגל באופן אישי. בפרט, מדובר בצעד המכונה הרמת מסך אשר מרים את אותה חציצה משפטית המגנה על בעלי החברה, ומכאן והלאה הם מחויבים באופן אישי בזכויות והחובות שלה. אין זה הליך נפוץ שכן ההפרדה המשפטית בין החברה לבעליה חיונית לעידוד היוזמה העסקית, הכלכלית ולהשקעה בחברות שונות מבלי להסתכן בהפסדים. מאידך, ישנם מקרים יוצאי דופן שבהם בית המשפט יחליט על הרמת מסך. לדוגמא, בית המשפט עשוי להורות על הרמת מסך אם יתברר שנעשה שימוש בעצמאותה המשפטית של החברה על מנת לקפח נושים, להונות אנשים מסוימים, לקחת סיכונים שאינם סבירים, כשהניהול לא היה לטובת החברה, או כשהתקיימו תנאים אחרים הקבועים בחוק. יתר על כן, יש לשים לב כי לפי חוק החברות הרמת מסך עשויה להתקיים אם התרשם בית המשפט כי בנסיבות הנוכחיות יהיה זה צעד נכון וצודק.  כאמור, אין זו החלטה שנלקחת בקלות והיא מתקיימת רק במקרים יוצאי דופן, אשר בהם התובעים הצליחו להוכיח כי התקיימו התנאים לכך. יחד עם זאת, במידה שהרמת המסך אכן התקיימה עשויים בעליה למצוא את עצמם בפני הליכי פשיטת רגל אישיים. 

 נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או ייעוץ משפטי בטלפון 03-6935290

לקבלת הצעת מחיר משתלמת
השאר פרטים

דילוג לתוכן