שירותי נוטריון

הסכם ממון

החוק קובע שבמקרה של גירושין, כל אחד מבני הזוג יקבל מחצית מהרכוש שנצבר על ידי בני הזוג במהלך חייהם המשותפים. זאת, למרות שיתכן ואחד מהשניים רכש יותר או אפילו את כל הרכוש. בעקבות זאת, מתעוררות לעתים קרובות מחלוקות בין בני זוג באשר לרכוש.

הסכם ממון הינו חוזה שנערך בכתב בין שני בני הזוג באשר לחלוקת רכוש, המשאבים ונושאים נוספים הקשורים למקרה של פרידה בין בני זוג. מטרת הסכם הממון היא להסדיר מראש את כל הקשור לענייני רכוש וזאת בכדי למנוע מחלוקות עתידיות בין בני הזוג. כמו כן, הסכם הממון נועד להגן על שני בני הזוג מקיפוח במצב של פרידה.

ישנם מספר מצבים שבהם בוחרים בני זוג לערוך הסכם ממון:

  • הסכם ממון לבני זוג שאינם נשואים: כיום זוג תחת קורת גג אחת נחשב ע”פ בית המשפט כזוג נשוי למרות שאינם נשואים. הסכם ממון בין בני זוג שחיים יחדיו עשוי למנוע בעיות רבות במקרה של פרידה.
  • הסכם ממון לפני נישואין: זהו ההסכם הנפוץ ביותר. זוגות רבים מחליטים לערוך הסכם ממון בטרם התחילו את חייהם המשותפים יחדיו כבעל ואישה, וזאת בכדי שיוכלו לקבוע מראש את חלוקת הרכוש המשותף במידה וייפרדו . הסכמי ממון לפני הנישואין נערכים בדרך כלל, אך לא רק, כאשר לאחד מבני הזוג יש הון רב יותר מאשר לשני.
  • הסכם ממון במהלך נישואין: רבים לא יודעים זאת, אך הסכם ממון ניתן לעשות גם לאחר החתונה, וכך למנוע בעיות עתידיות במידה ויחליטו להיפרד.

דרישות החוק להסכם ממון:

הסכם הממון צריך להיערך בכתב ולשאת את חתימתכם – ובנוסף את אישורו של אחד הגופים הבאים, ובלי אישור כזה ההסכם לא תקף!

בית המשפט לענייני משפחה
בית דין רבני
נוטריון (במקרה שבני הזוג טרם נישאו).

מדוע כדאי לערוך הסכם ממון שלפני הנישואין בפני נוטריון:

חשוב מאוד ורצוי לערוך הסכם ממון בפני עו”ד שהינו גם נוטריון, על מנת שינסח עבורכם את המסמך בצורה המשפטית המדויקת והנכונה ויאשר אותו כאמור. כמו כן, באמצעותו תוכלו לקבל את כל הייעוץ הנדרש לכם, ואת כל ההסברים בעניין משמעות החוזה לפני חתימתכם עליו.

הפנייה המשותפת של בני הזוג לנוטריון עדיפה על פניה לבית המשפט מסיבות רבות, ונמנה כאן את הסיבות העיקריות:

1. בניגוד לבית המשפט, הנוטריון יספק יעוץ מלא אודות תוכנו של הסכם ההמון והשלכותיו. כמובן, הדבר אינו אפשרי כלל מבחינת בתי המשפט. בית המשפט מוסמך רק לאשר את הסכם ממון או לסרב לכך.

2. נוטריון מאפשר לבני הזוג פרק זמן סביר בכדי לשקול את החלטותיהם. ההסכם ואופן ניסוחו ושינויו ניתנים להיעשות ללא כל מגבלת זמן במשרד הנוטריון או בביתם של בני הזוג, ברוגע וללא כל לחץ. מאידך כאשר בני הזוג מופיעים בפני השופט, הדבר נעשה לאחר שכבר הגיעו להחלטה, ובני הזוג לא יכולים לשקול את החלטותיהם ולהגיע שוב לבית המשפט.

3. נוטריון בד”כ מציע חלופות לניסוחים שונים בהסכם הממון, כך שיהיו מקובלים ומתאימים לבני הזוג, בהתאם לנסיבות האישיות ומצבם הכלכלי. בית המשפט לא ערוך לכך.

4. הנוטריון יכול לתאם ולקבוע פגישות אישיות עם בני הזוג, במהירות רבה ובהתראה קצרה בטרם הנישואין (לעיתים מהיום למחר), דבר שכמובן לא ניתן לקבוע במזכירות בית המשפט.

כמה עולה לאשר או לאמת הסכם ממון?

מחיר אימות הסכם ממון הנעשה לפי חוק יחסי ממון בין בני זוג הינו : 371 ש”ח בצירוף מע”מ.

עלות עותק נוסף של אותו הסכם ממון הינו סך של 64 ש”ח בלבד. למחירים יש להוסיף מע”מ.

באם הנכם מעוניינים בעריכת הסכם ממון, אנו נתאם עבורכם פגישה במשרדנו או במקום אחר הנוח לכם.

שלחו לנו וואטסאפ